Elma Sirkesi ve “Sirke Anası”nın 5 faydasıElma sirkesi asırlardır öksürük ve üşütmeye karşı kullanılmıştır ama her sirke aynı değildir. Bu faydaların anahtarı örümcek ağına benzeyen “Sirke Anası” adı verilen maddedir.


Elma Sirkesindeki “Sirke Anası” nedir?


Bazı sirke şişelerinin dibinde tortu şeklinde gördüğünüz madde sirke anasıdır. Bu maddenin doğal protein, sağlıklı bakteri ve asetik asit açısından zengin olduğuna inanılır.


Sirke fermente olurken doğal olarak oluşur. Eğer bir sirke kristal berraklığında ise sirke anasını ve çoğu faydalı besinleri uzaklaştırmak için filtrelenmiş ve pastörize edilmiştir.


Faydaları


Modern tıbbın babası kabul edilen Hipokrat elma sirkesini yaraları temizlemek ve öksürüğü rahatlatmak için kullanırdı. 


Sağlığı artırıcı özellikleri aşağıda sıraladık.


Sindirimi geliştirir


Diğer fermente gıdalar gibi, pastörize edilmemiş elma sirkesi sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasına destek olan sağlıklı bakteriler içerir. Hazımsızlık ya da mide ekşimesi gibi mide problemlerini giderir. Asetik asit mide asidini nötralize ederek zararlı bakterilere karşı savaşır.


Bağışıklık sisteminizi destekler


Önlemek tedavi etmekten daha iyidir yani bağışıklık sisteminizi güçlendirmek hastalık ve enfeksiyonlardan korunmanızı sağlar. Doğal elma sirkesindeki sağlıklı bakteriler de işte tam burada devreye girer. Araştırmalar göstermiştir ki sağlıklı bakteriler hastalandığınızda daha hızlı iyileşmenizi sağlar.


Saçınızın gelişmesine yardım eder


Eğer kuru, kırılgan bir saçınız varsa ya da kafa deriniz kaşınıyorsa kullandığınız şampuanı bir şişe doğal elma sirkesi ile değiştirmeniz kolayca şekil verilebilir bukleler elde etmenize yardım edebilir. Araştırmalar göstermiştir ki yüksek alkali şampuanlar saç kırılması ve kuruluğa sebep oluyor. Sirke anasındaki asetik asit saçımızın pH derecesini azaltarak saçtaki kuruluk hissini ortadan kaldırır. Ek olarak doğal sirkeler antomikrobiyal oldukları için kafa derisi kaşıntısına sebebiyet veren bakterileri de kontrol altına alır.


Cilt ve tırnak sağlığınıza yardımcı olur


Doğal antibakteriyel ve antifungal özellikleri sayesinde elma sirkesi sağlıklı cilt ve tırnaklar için doğal bir tedavi aracıdır. Bir toner olarak uygulandığında, cildin pH'ını dengelemeye yardımcı olabilir ve pürüzsüzleştiren ve yumuşatıcı peeling etkisi yapar. Elma sirkesi kaba, çatlak topuklu ayaklar veya hafif mantar tırnak enfeksiyonları için genellikle ayak banyosunda kullanılır.


Kan şeker seviyesini düşürmeye yardımcı olur


Kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmak çok önemlidir. Araştırmalar elma sirkesinde bulunan asetik asidin faydalı olabileceğini göstermiştir. Yüksek karbonhidrat içeren yemeklerden önce 4 çay kaşığı sirke içmenin ani şeker yükselmesini engellediği görülmüştür. Ve eğer kalori hesabı yapıyorsanız asetik asit vücudunuzun karbonhidratlardaki kalorileri almasını engeller.
Nasıl Kullanılır


Günlük İçecek Olarak


Uyumadan önce 2 çay kaşığı elma sirkesini büyük bir bardak su ile karıştırıp için. Sirkeyi doğrudan içerseniz asidik yapısı boğaz ve dişlerinizde zarara yol açabilir.


Tuza alternatif olarak


Sodyum tüketimini azaltmak mı istiyorsunuz? Tuz yerine bir miktar elma sirkesi kullanarak yemekten aldığınız lezzeti geliştirebilirsiniz.


Salata sosu olarak


Zeytinyağı, bal ve limon suyu ile beraber salatalarda kullanabilirsiniz.


Yüze buhar banyosu olarak


Yüze buhar uygulamak gözeneklerinizi açar ve kirleri gidermeye yardımcı olur. Tedaviyi bir sonraki seviyeye taşımak istiyorsanız, bir bardak kaynar suya iki çay kaşığı elma sirkesi ekleyin. Başınızı bir havluyla örtün ve 15 dakika kadar buhar uygulayın. İşiniz bittiğinde yüzünüzü soğuk suyla yıkayın ve cildinizi nazikçe kurulayın.


Cilt temizleyici olarak


Normal cilt bakım ürünlerinizi neden tamamen doğal bir alternatif olarak değiştirmiyorsunuz? Yüzünüzü suyla duruladıktan sonra, eşit miktarda su ve sirke çözeltisiyle silin. Uygulama yapmadan önce cildin tahriş olmasını önlemek için küçük bir bölgene deneme yapmayı unutmayın.


Saçları durulayıcı olarak


Kaşıntılı bir kafa derisini rahatlatan nem ve parlak saçlar için elma sirkesi idealdir. Bir şişe içinde eşit miktarda elma sirkesi ve suyu karıştırın. Saçınızı her zamanki gibi yıkadıktan sonra, karışımı saçlarınıza uygulayıp daha yumuşak, temizlenmiş saçlar için suyla durulayın.


Ayak banyosu olarak


Uzun bir günün ardından evde spa uygulaması gibisi yok. Çatlak topuklu ayaklar, ayak kokusu veya mantar enfeksiyonları ile uğraşıyorsanız, ayaklarınızı doğal ve süzülmemiş sirkeli suya batırmak yardımcı olabilir. Denemek için ayak banyosuna bir ölçek sirke ve iki ölçek ılık su ekleyin. Pürüzsüz, ipeksi bir cilt için 10 ila 15 dakika bekletin.


Referanslar

www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1785201/
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3539293/
www.repository.asu.edu/attachments/166181/content/Yeh_asu_0010N_15671.pdf
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24780623
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4158629/
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25219289
www.care.diabetesjournals.org/content/27/1/281.full
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16015276